Zeka Filmleri #1

Günümüzde en çok ilgi çeken film türlerinden biri olan zeka filmleri birçok başyapıtı içinde barındıran bir tür olarak karşımıza çıkıyor. Birçoğunun sonunda şaşkınlıktan ağzımızın beş karış açıldığı, adeta aklımızı kaybettiğimiz filmlere örnek vermek gerekirse birkaçı şunlardır:

Dövüş Kulübü (Fight Club)-1999
Bir araba şirketinde çalışan baş karakterimiz uyku sorunları çekmektedir. Daha sonra terapi gruplarına sızarak içsel bir rahatlamaya ulaşıp, rahatlıkla uyuduğunu farkeder. Fakat daha sonra aynı kendi gibi gruplara sızan bir kadın onun bütün huzurunu yokeder. Daha sonra evi de patlayan karakterimiz uçakta tanıştığı Tyler ile barda bir kavgadan sonra bir dövüş kulübü açmaya karar verirler. Gelişen tahmin edilemez olaylar eşliğinde seyircinin adeta aklını alan film anlamak için tekrar tekrar bile izlenebiliyor.

12 Kızgın Adam (12 Angry Men)-1957
Büyük bir miktarı dram olsa da bir başka zeka filmimiz. Latin uyruklu bir Amerikalı, babasını öldürdüğü gerekçesiyle mahkeme karşısına çıkarılır. Sanığın kullandığı cinayet aletinin bulunması, tanıkların çığlıklara şahit olmaları sonucunda 12 jüriden 11’i ”suçlu” kararını verirken 1 tanesi ”suçsuz” hükmünü verir. Daha sonra olayın içinde ise birçok farklı entrika olduğu görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir