Zeka Filmleri #2

Günümüzde artık aksiyondan biraz sıkılmış olan insanlar daha zihne işleyen ve insan beynini şaşırtan filmlere yönelişlere başladı. Zeka filmleri, bazen içinde barındırdığı bir miktar bilim kurgu ile de bu ihtiyacı şu ana kadar çok iyi karşılamayı başardı. Bu bizi şaşırtan ve saatlerce düşündüren filmlerden 2 tanesi şunlardır:

Başlangıç (Inception)-2010

Dom Cobb çok muazzam bir hırsızdır. Ustalık alanı, insanların en zayıf oldukları an olan rüyalarında, bilinçaltlarından değerli bilgileri çalmaktır. Cobb bu yüzden uluslararası bir suçluya dönüşmüştür. Bu durumdan kurtulmak için ona bir fırsat verilmiştir. Her şeyin başlangıcına inmelidir. Bu sefer bir soygun yapmak yerine bilinçaltına bir fikir yerleştirmek zorundadır. Hala sonu itibariyle yıllardır konuşulan film birçok insan için muazzam bir zeka filmi olarak nitelendiriliyor.

 

Sherlock Holmes-2009

Yazar Conan Doyle’un üniversite profesöründen esinlenerek ortaya çıkardığı dahi bir özel dedektif filmi. Baş karakterimiz Sherlock Holmes muazzam zekası ile her türlü suçu çözebilecek yetenektedir. Hatta kendi için “Kanunun diğer yanında yer alsaydım en başarılı suçlu olurdum” der. Asistanı Dr. Watson ile maceralara atılıp suçluları yakalayan Holmes bizi zekasıyla da kendine hayran bırakır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir