Zeka Filmleri #3

Zaman içerisinde film sektörünün gelişmesi ile insanların hayal güçleri de hep daha iyisi için gelişmeye başladı. Film yapımcıları artık film sektöründen beklentileri artan insanların bu beklentilerini karşılamak için uzun uzun uğraşlar vermeye başladılar. Artık insanların ilgisi patlayan arabalar ve binalardan, daha sakin ama etkili olan zihinsel konulara kaymıştı. Bu da zeka filmlerinin iyice artmasına ve popülerleşmesine neden oldu. Yazarların çıkardığı güzel senaryolar ile film sektörü de birleşince ortaya çok güzel filmler çıktı. Bu yazımızda 2 adet güzel zeka filmine yer vereceğiz.

Limit Yok (Limitless)-2011
Baş karakterimiz Eddie Morra sefalet içerisinde hayatını devam ettirmeye çalışan bir yazardır. Bu durumdan kurtulmaya çalışan Eddie, günün birinde bir ilaçla tanışır. Bu ilaç beyninin tam kapasitesini kullanmasını sağlayan bir ilaçtır. Eddie bu ilaç ile paraya, çekiciliğe ve süper bir zekaya sahip olur. Fakat daha sonra baş karakterimiz bu sonsuz gücün bir bedelinin olduğunun farkına varır.

Testere (SAW)-2004
Bütün bir seri aslında muazzam bir örnek olsa da böyle kült bir serinin başlangıç filminden başlanmazsa olmaz. Büyük bir ihtimali gerilim filmi olsa da içinde barındırdığı bulmacalar ile insan zekasını ciddi anlamda zorluyor. İzleyici aynı zamanda kendini filmdeki karakterlerin yerine koyduğu için filme daha da çok bağlanıyor. Bu seçimlerin getirdiği sonuçları anlatan film seri katil filmlerine ayrıca zeka bulmaca filmlerine bambaşka bir boyut katıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir