Zeka Filmleri #4

Bazı insanlar izledikleri filmlerde şaşırmak ve heyecanlanmak ister. Zamanla film sektöründe romantik komedi, korku gerilim, dram gibi tarzların dışına çıkılmış, kalıplar yıkılmaya başlanmıştır. Siz de o kalıpların yıkıldığı birbirinden şaşırtıcı zeka filmlerini izlemek istiyorsanız, işte çığır açıcı 2 film

Bay Hiçkimse (Mr. Nobody)-2009

Hayat çoğu zaman seçenekler üzerine kuruludur. Sadece bir taraf seçilebildiği için diğer taraf seçilmiş olsaydı ne olurdu bilinememektedir. Jared Leto’nun canlandırdığı Nemo karakteri uyandığında 2092 yılındadır. 117 yaşında olan ve Dünya üzerinde kalan tek ölümlüdür. Hiçbir şey hatırlamadığı için ona Bay Hiçkimse adı verilmiştir. Film karakterin bir şeyleri anımsamasıyla hareketlenmeye ve anlam kazanmaya başlamaktadır. Annesiyle babası ayrılmıştır ve Nemo’nun birisinin yanında kalması gerekmektedir. Babasını veya annesini seçince neler yaşayacağı ve seçeneklerden doğan türlü hayatları göz önüne gelmektedir. Bir solukta izlenebilen ve eğlendirirken düşündüren film farklı tarzıyla seyircilerin büyük beğenisini kazanmıştır.

Her Şeyin Teorisi (The Man Who Knew Infinity)-2015

Film de ünlü Hindistanlı matematikçi Ramanujan’ın hayatı anlatılmıştır. Hindistan’da yaşayan ve matematik teoremlerinde ispatlamalar yapan Ramanujan fakir bir ailede zar zor geçimini sağlamaktadır. Cambridge üniversitesindeki profesör Hardy’e bazı teoremlerin üzerinde çalıştığı notlarını mektup olarak gönderir. Mucizevi bir şekilde üniversiteye kabul edilmiştir fakat annesi gitmesini istemez. Her şeye rağmen üniversiteye giden Ramanujan’ın başından geçenler, yaşadığı sıkıntılar ve 1.Dünya Savaşı’nın etkileri seyirciyle buluşmuştur. Zeka dolu bir film olan Her Şeyin Teorisi izleyenler tarafından çok beğenilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir