Zeka Filmleri #5

Teknoloji çağında insanlar akıl sınırlarını zorlayan filmleri diğerlerine oranla daha çok tercih etmektedir. Film izlerken eğlenmek ve keyif almanın dışında onun üzerine düşünmek sinema sevenlerin tercih ettikleri türler arasındadır. İşte sizler için akıl ve mantık sınırlarını zorlayan iki adet film

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)-2001

Birçok dalda ödül alan film ünlü Nobel ödüllü matematikçi John Nash’in gerçek yaşamından uyarlanmıştır. John Nash Princeton Üniversitesi’nde burslu olarak öğrenim görmeye başlar. Çok başarılı bir matematikçi olup ortaya attığı teorisini ispatlamaya çok yaklaştığı sırada hareketleri garipleşir. Daha sonraları olmayan şeyler görmeye başladığı ortaya çıkar. Bunun üzerine şizofreni teşhisi konulan matematik dâhisi tedavi sürecine başlar. Bu süreçte yaşadığı zorluklar ve sıkıntılara rağmen yıllar sonra Nobel Ödülü’nü alır. Dramın ve zekanın harmanlandığı film yayınlandığı dönemde büyük ses getirmiştir.

Ben Kimim? (Who Am I)-2014

Benjamin bilgisayar konusunda tam bir dâhi, sosyal hayatında ise tam bir asosyaldir. Herkes tarafından tanınan birisi olmak istediği sırada Benjamin yeni dostlar edinir. Böylece hacker olur ve yer altındaki hacker çetesine katılmak ister. Yeni dostlarıyla birlikte birkaç siber saldırı düzenleyince yer altında ünlenmeye başlar. Bu süreçte polisler peşine düşer. Polisler, yeni dostları ve yer altı üçgeninde başından geçen, akıl sınırlarını zorlayan süreç ekranlara gelmiştir. Filmin sonu ise hiç tahmin edilemeyecek şekilde bitmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir